SuperDévoluy

Oblast SuperDévoluy

Lyžařská oblast s názvem SuperDévoluy leží v západní části Francie. Nachází se mezi známým lyžařským střediskem Grenoble, které se dostalo do povědomí příznivců sjezdového lyžování a zimních sportů vůbec pořádáním Zimních olympijských her v roce 1968 a městečkem Gap. Tato část francouzských Alp bývá označována jako Hautes Alpes. Lyžařská oblast SuperDévoluy se rozkládá na svazích stejnojmenného masivu Dévoluy.

superdevoluy-lyzovani

Ubytování

Příznivci sjezdového lyžování bývají nejčastěji ubytováni přímo ve střediscích SuperDévoluy. Ta jsou situována v nadmořské výšce 1.500 metrů. Přes hřeben Collet du Tat pak leží vesnička La Joue du Loup. Ta se nalézá taktéž v nadmořské výšce necelých 1.500 metrů. Z obou lyžařských středisek míří vzhůru, na vrchol Le Pierra, celá řada lanovek a lyžařských vleků. Sjezdové tratě na hoře La Pierra, šplhající se do výšky dva a půl tisíce metrů nad mořskou hladinu, tvoří hlavní nabídku možností lyžování v této oblasti.

Lyžařská infrastruktura

Dohromady si mohou návštěvníci tohoto francouzského regionu užívat příjemné lyžování na více než 100 kilometrech kvalitních a pečlivě upravovaných tratí. Do Superdévoluy velmi často míří také milovníci jízdy ve volném terénu. Freerideři tady totiž najdou, a to zejména na již zmiňovaném vrcholku Le Pierra, široké možnosti, kde provozovat svůj oblíbený zimní sport. Většina sjezdových tratí zdejšího skiareálu je situována nad hranicí lesa. Sjezdaře tady tak nic neomezuje v jízdě po bílých a zasněžených pláních.

V horní části areálu, zhruba od výšky dvou tisíce metrů výše, se budou povětšinou zdržovat zdatní a zkušení sjezdaři. Ti si tu budou moci vychutnávat sportovní jízdu a náročnější lyžování na pestré nabídce červeně značených, a tedy technicky náročnějších, tratích. Naopak začátečníci a rodiny s dětmi budou s největší pravděpodobností lyžovat na lanovkách a vlecích nad vesničkami Superdévoluy a La Joue de Loup. Tady je nabídka sjezdovek charakteristická především mírným sklonem a lyžování si tady budou moci vychutnat i méně zdatní lyžaři a začínající jezdci.

superdevoluy-hotel

Běžecké lyžování

Do oblasti SuperDévoluy však nesměřují pouze sjezdaři a jezdci ve volném terénu. Ideální podmínky k provozování své oblíbené zimní činnosti tu najdou i vyznavači lyžování běžeckého. Na ty tady čeká více než 80 kilometrů upravovaných běžeckých tratí jak pro klasický styl, tak i bruslení. Právě na zdejších tratích, určených běžcům na lyžích, se odehrávaly sportovní souboje během Zimních olympijských her. Zdejším stopy jsou rozděleny do sedmnácti různě náročných okruhů a příjemně strávený den na běžeckých lyžích tu mohou prožít jak fyzicky zdatní běžkaři, tak také rekreační běžci.

Podobně jako další v alpských lyžařských střediscích, a to nejen ve Francii, ale kupříkladu i v Itálii nebo v Rakousku, je v oblasti Dévoluy udržován pro freestyle jezdce a samozřejmě též příznivce snowboardingu funpark. Jeho návštěvníci se mohou těšit na širokou U-rampu, boardercrossovou dráhu a celou řadu skoků a dalších překážek.

Historie SuperDévoluy

Samotná vesnička SuperDévoluy je vlastně hotelové městečko, které bylo vybudováno mezi 70. a 80. lety dvacátého století. Jeho dominantu tvoří několik výškových budov, ve kterých bývají v apartmánech ubytovaní návštěvníci tohoto lyžařského střediska. Samozřejmě tu nechybí obvyklá turistická vybavenost ve formě nejrůznějších restaurací, barů, obchodů a dalších služeb. Po náročném dni, stráveném na svazích, mohou turisté zajít do krytého plaveckého bazénu, kde se dá příjemně uvolnit a připravit se na další den plný skvělého lyžování. Aktivní jedinci mají možnost navštívit nejrůznější fitness centra či posilovny. Turisté, kteří se rádi baví, mají možnost zajít na diskotéku.

superdevoluy-okoli

La Joue du Loup

Hotelová vesnička La Joue du Loup nebývá během zimního období turisticky tak vytížená jako Superdévoluy. Ubytování ve zdejších apartmánech a hotelích vyhledávají nejčastěji příznivci sjezdového lyžování, kteří si chtějí během pobytu ve Francii užít i částečné soukromí. Ubytovacích kapacit tu není tolik. Atmosféra v La Joue du Loup je klidnější a pokojnější než nedalekém Superdévoluy. Navíc sjezdové tratě přímo nad městečkem jsou technicky méně náročné než v sousedním lyžařském středisku. A tak je zimní dovolená v La Joue du Loup vhodná hlavně pro rodiny s malými dětmi a začínající lyžaře.