Stubai

Jižní Tyrolsko

Tyrolské údolí Stubaital je k nalezení jižně od Innsbrucku. Lyžaři během cesty z této metropole pokračují asi 10 kilometrů jižním směrem po dálnici silnici A13 k Brennerskému průsmyku. Následně pak odbočí směrem na Stubaital. V tomto údolí se nachází hned několik skiareálů. Kupříkladu lyžařský areál Serles leží prakticky hned u sjezdu z dálnice A13. Oblast s názvem Schlick 2000 leží jen asi o 3 kilometry dále. Další, o něco menší, lyžařský areál leží u vesničky Neustift.

Blízko Ötztalu

Ovšem to hlavní, kvůli čemu je Stubaital tak známý mezi příznivci sjezdového lyžování, leží až na jeho konci. Jen asi dva kilometry od hranic s Itálií se totiž rozkládá Stubaiský ledovec. Není bez zajímavosti, že necelých 10 kilometrů západním směrem, přes třítisícové vrcholky zdejších alpských velikánů, pak leží další světoznámá lyžařská oblast Sölden v údolí Ötztal.

Několik nej

I když je Rakousko zemí bohatou na nejrůznější skiareály a nabídka možností lyžování je tady skutečně pestrá, ledovec Stubai mezi nimi zaujímá výjimečnou pozici. Prestižní německý autoklub ADAC označil ledovec na konci údolí Stubaital jako nejvstřícnější rakouské lyžařské středisko k rodinám s dětmi. O tom, že si provozovatelé lanovek a vleků na ledovci Stubai těch nejmenších návštěvníků skutečně váží, svědčí skutečnost, že děti do 10 let věku v doprovodu rodičů za lyžování této exkluzivní rakouské lyžařské oblasti neplatí. Nezanedbatelná je i rozloha celého ledovcového areálu. Ta řadí ledovec Stubai k největším ledovcům, na nichž je možné lyžovat, v celém Rakousku.

Přes 3.000 metrů výšky

V oblasti ledovce Stubai se lyžuje v nadmořské výšce od 1.695 metrů až do úctyhodných 3.210 metrů. Velkou výhodou pro příznivce alpského stylu lyžování z České republiky je dobrá dostupnost celého údolí Stubaital po pohodlných a rychlých dálnicích. Cesta z Prahy zabere v současnosti necelých 6 hodin jízdy. Lyžaři z Čech tak nemusejí cestováním na lyžování do Rakouska trávit zbytečně dlouhou dobu.

Cesta na ledovec

Autem se lze dostat až na několik záchytných parkovišť těsně pod ledovec. Ta se nacházejí ve výšce 1.695 metrů, respektive 1.750 metrů. Tady se dá auto zanechat a jednou z lanovek 3S Eisgrat I nebo Gamsgarten I se následně vydat do prostřední stanice lanovek s názvem Fernau. Přestupní stanice Fernau se nachází ve výšce 2.300 metrů nad mořskou hladinou. Odtud je následně možné se vydat dále na ledovec Stubai třemi směry.

Eisgrat

Kabinová lanovka 3S Eisgrat II vyveze lyžaře do jednoho zdejších center, které nese jméno Eisgrat. Zde je lyžařům a dalším návštěvníkům Stubaiského ledovce k dispozici restaurace, stanice první pomoci a také obchody s nejrůznějším sportovním náčiním. Toto centrum se nachází ve výšce 2.900 m nad hladinou moře. Několika dalšími vleky je odsud možné dostat se až na Schaufelspitze, do výšky 3.210 metrů.

Gamsgarten

Dále je možné se z Fernau vydat směrem k dalšímu zdejšímu lyžařskému centru Gamsgarten. V nadmořské výšce 2.620 metrů se tady nachází podobná infrastruktura jako na Eisgratu. Třetí možností je pak vydat se z Fernau k horské chatě Bödelhütte. Ta leží na postranní vrcholku hory Schaufelspitze Jungfraubödele ve výšce 2.6 kilometru nad mořskou hladinou. Odtud pak následně vedou další vleky na Schaufelnieder. Ze Schaufelnieder se pak dá též dojet z druhé strany až na Schaufelspitze. Gamsgarten je navíc lanovkou přímo propojena s centrem Eisgrat. Takže je prakticky jedno, kterým směrem lyžaři z Fernau nakonec za lyžováním na ledovci Stubai vyrazí. Z Gamsgarten je též možné se dostat těsně pod vrchol Daunkopf. Tato lanovka je ovšem doporučována pouze zdatným a zkušeným jezdcům. Z Daunkopfu totiž vede zpět do Gamsgarten jediná trať, označená černou barvou. Jedná se o náročnou sjezdovku, která je určena skutečně jen těm nejzkušenějším sjezdařům.

Lyžování pro každého

V okolí Gamsgarten se nachází většina zdejších technicky náročnějších tratí, značených červenou barvou. Ty budou určitě maximálně vyhovovat nejen pokročilým lyžařům, ale i milovníkům jízdy ve volném terénu. Z vrcholku Rotadlkopf je totiž možné se zpět do Gamsgarten dostat mnoha různými způsoby. Naopak směrem na Schaufelspitze a Schaufelnieder jsou terény vhodné spíše pro začátečníky. Jejich technická náročnost jim totiž na lyžařské mapě ledovce Stubaital vysloužila modrou barvu. Příjemné a pohodové lyžování si tady určitě užijí i celé rodiny s dětmi.

Lyžařská infrastruktura

Celkem mají lyžaři na ledovci Stubai dispozici bezmála 30 lanovek a vleků s dostatečnou přepravní kapacitou. Fronty se tady obvykle tvoří jen ráno, kdy dvě centrální lanovky musejí vyvézt všechny zájemce o lyžování na ledovci vzhůru. Ve vyšších partiích areálu se pak lyžaři rozprostřou na různých přepravních kapacitách. Na lanovky a vleky se v údolí Stubaital obvykle nečeká. K dispozici je tady 110 kilometrů tratí všech stupňů obtížnosti. Tato skutečnost nebývá pro ledovce v rakouských Alpách příliš obvyklá. Ledovec Stubai boří zažité povědomí o tom, že na ledovcích se jezdí jen na širokých a nenáročných, modře značených sjezdovkách. Hned tři černé sjezdové tratě plus další freeridové terény tady dokonale prověří znalosti a dovednosti i těch nejlepších lyžařů. Skutečným lyžařským bonbónkem ledovce Stubai je více než 10 kilometrů dlouhý sjezd z vrcholku Wildspitz až dolů do údolí k nástupní stanici lanovky Eisgrat I. Během jízdy na této trati překonají lyžaři převýšení více než jeden a půl kilometru.

Snowpark

Příznivci adrenalinového lyžování a snowboardingu se na ledovci v regionu Stubaital určitě dokonalé vyřádí ve zdejším snowparku. Ten nese název Stubai ZOO a jeho četné atrakce slibuji spoustu zábavy. Zájemci si tu mohou vyzkoušet i skicrossovou trať, která kopíruje lanovkou Eisjoch.

Restaurace a odpočinek

Na občerstvení či oběd je možno zajít do již dříve zmiňovaných dvou restaurací Eisgrat a Gamsgarten. Nejvýše položenou zdejší restaurací je Jochdohle, která je k nalezení v nadmořské výšce 3.150 metrů. Z její terasy se hostům naskýtá nádherný výhled po okolí. A za slunečného počasí se před nimi otevírá dechberoucí panorama majestátných alpských velikánů.