Skiareál Kaprun

Lyžařský areál Kaprun

Díky své nadmořské výšce, jež se pohybuje mezi 900 a 3.000 metry, patří lyžařský areál nad městečky Kaprun a Zell am See ke třem nejvýše položeným ve spolkové zemi Salzburg. Výškový rozdíl mezi stanicí lanovky v údolí a nejvýše položenou vrcholovou stanicí přesahuje 2.100 metrů. Je tedy zřejmé, že sjezdové tratě v oblasti Kaprunu jsou obvykle pěkně dlouhé. Skiareál na vrcholu Kitzsteinhorn nedaleko městečka Kaprun je jedním ze tří nejlépe hodnocených lyžařských středisek v Salcbursku. Díky ledovci, který se nalézá přímo pod vrcholem Kitzsteinhornu, tady lyžařská sezóna trvá úctyhodných 295 dní. Dobře lyžovat se tady dá od začátku října až do konce července.

Ledovec Kitzsteinhorn

Lyžařský areál na ledovci Kitzsteinhorn je jedinou ledovcovou oblastí v Salcbursku. Nadšeným milovníkům lyžování nabízí skvělé podmínky k provozování jejich oblíbeného sportu od října do července. Tak dlouhou sezónou se může chlubit jen několik málo dalších alpských lyžařských středisek.

Celkem tady mají sjezdaři k prozkoumání přes 40 kilometrů upravovaných a udržovaných sjezdovek. A ani milovníci lyžování ve volném terénu se tu určitě nebudou nudit. Skvělou jízdu si budou moci užívat hned na 5 freeride trasách. Ty jsou dokonalým terénem pro všechny, kteří mají rádi jízdu v hlubokém sněhu.

Nabídka sjezdovek v Kaprunu

Skipas, zakoupený na lyžařský areál nad Kaprunem, platí i pro lyžování na vrcholu Schmittenhöhe nad malebným městečkem Zell am See. Sjezdovky na ledovci samotném určitě patří k tomu nejlepšímu, co může tento rakouský region příznivcům alpského lyžování nabídnout. Na to, že jsou vedeny po povrchu ledovce, jsou poměrně dlouhé. Sjezdaři se tady mohou vyřádit na tratích všech stupňů obtížnosti od jednoduchých modrých až po černé těžké sjezdy. A vzhledem k nadmořské výšce se návštěvníci skiareálu Kitzsteinhorn mohou těšit na skvělá panoramata.

Kaprun a freeride

Jezdce ve volném terénu však láká především velkolepá nabídka freeridových svahů na Kitzsteinhornu. 3.203 metrů vysoký vrchol nad obcí Kaprun se řadí k nejoblíbenějším freeridovým oblastem v celých Alpách. V docházkové vzdálenosti od lyžařských vleků se totiž nachází hned pět tras různých obtížností. K těm nejznámějším se řadí kupříkladu Pipe Line. Ta sice není příliš dlouhá, ale je poměrně zvlněná a jízda na ní vyžaduje trochu více rovnováhy. Skutečnou výzvou i pro ty nejlepší jezdce je pak pista Jump Run.

Snowpark

Je třeba též zmínit, že v Karpunu je snowboarderům a freestylovým lyžařům k dispozici i legendární snowpark. V ledovcovém areálu Glacier Park v nadmořské výšce 2.900 metrů, si může každý sportovní nadšenec vyzkoušet již od od časného září své triky. Celkem je zde připraveno a udržováno 22 překážek. Ty jsou zaměřené jak na začínající ridery, tak i na pokročilé a zdatné jezdce. O údržbu snowparku se stará speciální tým. Je tedy zajištěno, že je park vždy pečlivě upraven.

Občerstvení na svahu

Kdo by dostal během lyžování hlad, může navštívit jednu z místních alpských restaurací či zajít na něco ostřejšího do některého z barů. Oblíbená horská restaurace se například nachází přímo na úpatí ledovce. Ta nabízí tradiční nádherný výhled na alpská panoramata a lahodné místní jídlo. I přímo Zell am See a Kaprun nabízí široký výběr skvělých restaurací. Často navštěvovaná je restaurace Feinschmeck. Už její název mluví za vše. V gasthofu Seestrand najde každý lyžařský nadšenec nejen příjemný odpočinek s výhledem na jezero, ale i dobré jídlo. K výběru je jak tradiční kuchyně, tak i rychlá jídla jako je pizza nebo těstoviny. V Zell am See a Kaprunu se též nachází četné hospody, bary a diskotéky. Tato oblast je známá pro svůj bujarý noční život.

3 kilometry nad mořem

Kdo nelyžuje a nebo si na sjezdovky pod vrcholem Kitzsteinhorn netroufá, určitě by si neměl nechat ujít návštěvu samotného vrcholku ve výšce 3.000 metrů nad mořskou hladinou. V této úctyhodné výšce se mimo jiné nachází hned několik atrakcí. K prozkoumání zve kupříkladu 360 metrů dlouhý tunel, který prochází masivem Kitzsteinhorn. Během cesty vás průvodce seznámí se zajímavými informacemi o horách Hohe Tauern nebo například o původu křišťálových pokladů. Na konci tunelu se pak nahází panoramatická plošina Top of Salzburg. Odtud budete mít nezapomenutelný výhled na vápencové Alpy, jezero Zeller See a celá údolí Kaprunu. Akční jedinci pak mohou vyzkoušet takové atrakce, jako je raketoplán či sáňkařská dráha.