Santa Caterina

Zaměřeno na lyžování

Severoitalský výběžek na hranici se Švýcarskem, ve vzdálenosti asi 100 kilometrů západně od Bolzana, je na kvalitní lyžařské areály bohatý. Na relativně malé ploše se tady nacházejí taková věhlasná jména, jako je Livigno, Bormio, Isolaccia nebo Santa Caterina. A zatímco Bormio a jeho lyžařský areál jsou skvělým místem pro zábavu zkušených jezdců a sportovně laděných lyžařů, nedaleký areál nad vesničkou Isolaccia s názvem San Colombano zase bude maximálně vyhovovat pohodovým sjezdařům. Nejzápadněji ležící skiareál Santa Catarina – Valfurva pak nabízí každému typu lyžaře něco. Severně orientované svahy budou vyhovovat již zkušenějším lyžařům, naopak v jižním Slunečném údolí si na své přijdou v první řadě začátečníci a také celé rodiny s malými dětmi.

Pestré možnosti

V oblasti Santa Caterina / Valfurva se lyžuje v téměř stejných nadmořských výškách jako v asi 10 kilometrů vzdáleném Bormiu. Nejvyšší bod lyžařského areálu Santa Caterina se nachází ve slušné nadmořské výšce 2.775 metrů nad mořem. Z údolní stanice vyrážejí lanovky vzhůru z výšky 1.730 metrů nad mořskou hladinou. Celkem zde mají příznivci alpského stylu lyžování k dispozici něco přes 30 kilometrů sjezdovek. Je téměř zarušeno, že si tu každý najde svou trať. Zkušeným lyžařům a znalcům alpských lyžařských středisek pak trvá obvykle dva dny, než lyžařský areál Santa Caterina Valfurva dokonale poznají.

Sjezdovky

Charakter lyžařského areálu Santa Caterina – Valfurva bude vyhovovat všem typům lyžařů. Ti nejzkušenější se mohou těšit na 6 kilometrů černě značených, technicky náročných sjezdovek. Téměř 30 kilometrů, tedy více než tři čtvrtiny zdejších sjezdových tratí, pak tvoří červené sjezdovky. Ty jsou vhodné pro většinu milovníkům sjezdového lyžování. Navíc na prostorné červené tratě v oblasti Slunečného údolí si může troufnout i lyžař, který zatím moc zkušeností nemá. Úplní začátečníci a ti nejmenší lyžaři pak mají k dispozici 2 kilometry modrých sjezdových tratí.

Sjezdovka D. Compagnoniové

Největší chloubou Santa Caterina Valfurva je jednoznačně trať, jež nese jméno po famózní italské lyžařské legendě Deborah Compagnoniové. Tato sjezdovka je situována ve východní části celého areálu a patří k nejdelším sjezdovkám v této části Itálie. Na délku měří více než 3,5 kilometru a sjezdaři na ní během cesty zpátky dolů do údolí klesnou o téměř celý výškový kilometr. Sjezdovka je technicky poměrně náročná a dokonale prověří lyžařské schopnosti a dovednosti i těch nejlepších sjezdařů.

Cresta Sobretta

Vrchol Cresta Sobretta, který je nejvyšším bodem tohoto lyžařského areálu, rozdělujeme oblast Santa Caterina / Valfurva na dvě zcela odlišné části. Svahy, padající z vrcholu Sobretta směrem na sever, k lyžařskému středisku Santa Catarina, jsou zdejšími tradičními tratěmi. Díky severní orientaci tady bývá sníh i na jaře po poledni dostatečně tvrdý na rychlou a agresivní jízdu. Na opačné straně, směrem na jih, dostává tato část svému názvu Slunečné údolí. Většinu dne tady svítí slunce a sjezdovky mají sklon tak akorát pro pohodové a klidné lyžování.

Viditelné rozdíly

I na lyžařské infrastruktuře v celém skiareálu Santa Caterina Valfurva je vidět, že svahy směrem na vesničku Santa Caterina již mají něco za sebou. Zdejší lanovky jsou v provozu již několik let a podobně i horské chaty vyjadřují styl italských horských středisek z konce minulého tisíciletí. To Slunečné údolí jasně dává najevo, že bylo vybudováno teprve nedávno. Jak lanovky, tak i další lyžařská infrastruktura včetně horských chat tu září novotou.

Sjezd do údolí

Nezáleží na tom, kterou část lyžařského areálu Santa Caterina – Valfurva si kdo zvolí. S přicházejícím večerem se všichni lyžaři sejdou na dlouhé červené sjezdovce s názvem Dell Alpe. Po ní se mohou dostat lyžaři jak ze severních svahů, tak i ze Slunečného údolí zpátky do vesničky Santa Caterina.

Horské chaty

Co by to bylo za lyžování v Itálii, kdyby turisté nemohli v poledne zajít na občerstvení do některé z horských chat. Nejoblíbenějším chaty se, zcela pochopitelně, nachází ve Slunečném údolí na jižní straně lyžařského areálu. Jsou vystaveny slunci a na zdejších terasách to pod horským sluníčkem jednoduše chutná nejlépe.