Livigno

Nedaleko Švýcarska

V severozápadní části Itálie, jen asi 5 kilometrů vzdušnou čarou od Švýcarska, se rozkládá známém alpské italské lyžařské centrum s názvem Livigno. Jeho návštěvníci se mohou těšit na více než stovku kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Na zimní dovolenou a na lyžování proto přijíždějí do italského Livigna jak zdatní sjezdaři, tak i začátečníci. Mezi přijíždějícími samozřejmě nechybí ani celé rodiny s dětmi. Sjezdové a běžecké lyžování ale pochopitelně není jediným zimním sportem, kterým se lze v oblasti Livigno v průběhu zimy věnovat. K oblíbeným adrenalinovým sportům zde patří například freeriding, tedy jízda na lyžích ve volném terénu mimo sjezdovky. A dokonce je tu možné zúčastnit se takzvaného heliskiingu. Jde o moderní lyžařský sport, kdy vrtulník vyveze lyžaře na vrchol některé z blízkých hor. Oni pak následně ve volném terénu sjíždí zpátky do údolí k samotnému městečku Livigno.

Prostorné sjezdovky

Příznivci sjezdového lyžování, kteří již Livigno někdy navštívili, obvykle vyzdvihují vedle již zmiňované pestré nabídky lyžování i další charakteristiky, které se postarají o to, aby ať už prodloužený víkend, nebo celý týdenní pobyt, byl v Livignu příjemný. Podobně, jako zimní lyžařská střediska v celé Itálii, i Livigno se může chlubit upravenými sjezdovkami, které každé ráno čekají na nápor lyžařům. Díky vysoké nadmořské výšce a charakteristice krajiny v okolí města Livigno jsou zde svahy až nezvyklém široké a prostorné. To je dobrou zprávou pro milovníky carvingového stylu jízdy. A samozřejmě také lyžařské začátečníky. Pro výuku lyžování jsou sjezdovky v Livignu, a to zejména ty podél okraje městečka, jako stvořené.

Dostatek sněhu

O dopravu lyžařů na svahy se v Livignu starají moderní sedačkové lanovky. Ty se postarají o bezproblémovou, rychlou a hlavně bezpečnou dopravu milovníků sjezdového lyžování vzhůru na svahy. Vysoká nadmořská výška se pak postará o tom, že Livigno netrpí během celé zimní sezony nedostatkem přírodního sněhu. Jen pověstnou třešničkou na dortu je pak krásné a slunečné počasí, které zde v průběhu zimy a následně s přicházejícím jarem obvykle panuje.

Skiareál

Sjezdovky skiareálu Livigno jsou situovány v nadmořských výškách od 1.800 až do bezmála 2.800 metrů nad mořem. Lyžaři tady tak mohou při lyžování v extrémním případě překonávat převýšení téměř jednoho kilometru. Celková délka sjezdovek v Livignu přesahuje 100 kilometrů. Z toho tři čtvrtiny z nich mají možnost umělého zasněžování. A to i přesto, jak již bylo napsáno dříve, vysoká nadmořská výška zaručuje, že se zde po většinu zimní sezóny lyžuje na přírodním sněhu.

Téměř 3/4 sportovních tratí

Ačkoliv by se mohlo zdát, že v Livignu si na své přijdou pouze začátečníci a také rodiny s malými dětmi, opak je pravdou. Více než 70% zdejších sjezdovek je na lyžařských mapách zakresleno červenou, nebo dokonce černou barvou. Takže i zkušení lyžaři si tady určitě najdou trať, která bude maximálně vyhovovat jejich potřebám a přáním. Dostatečná přepravní kapacita zdejších lanovek a vleků, která přesahuje hodnotu 58.000 osob za hodinu, se postará o to, že ani uprostřed nejvyšší lyžařské sezóny se nebude na lanovky v Livignu čekat příliš dlouho.

Carosello 3000 a Mottolino

Lyžovat se dá v oblasti Livigno ve dvou hlavních lyžařských areálech. Ty od sebe odděluje samotné městečko a vlastně celé údolí. Na východě od centra Livigna se nachází lyžařský areál Carosello 3000. Na opačné straně údolí se potom lyžuje v o něco menším a kompaktnějším lyžařském areálu s názvem Mottolino. V obou případech platí, že čím výše se lyžaři vydají, tím obtížnější sjezdovky na ně budou čekat. Proto se začátečníci a také rodiče, kteří s sebou vzali na dovolenou do Livigna i své ratolesti, obvykle zdržují v nižších pasážích obou lyžařských areálů. Často je to jen několik desítek až stovek metrů od okraje městečka Livigna.

Cesta přes Švýcarsko

Vzhledem ke skutečnosti, kde se Livigno nachází, je k němu během zimy garantován přístup pouze přes jednosměrný tunel ze Švýcarska. Turisté, kteří míří do Livigna, tak musejí počítat s tím, že zejména o víkendech je čeká před průjezdem tohoto tunelu jisté zdržení. Provoz je tady totiž řízen kyvadlově. A to se na plynulosti zdejší dopravy negativně podepisuje. Jistou satisfakci za poměrně komplikovanou cestu do Livigna je pak skutečnost, že celé údolí je bezcelní zónou. Návštěvníci Livigna tady tak mohou za výhodné ceny nakoupit nejrůznější zboží.

Relaxace a wellness

Podobně, jako v dalších zimních střediscích v Alpách, též v Livignu je možné po lyžování zajít odpočinout si do několika wellness center. K návštěvě zve dokonce plavecký bazén. Ten je k dispozici v aquaparku s názvem Aquagranda, kde se nachází i velký wellness areál.

Léto v Livignu

Mezi aktivními jedinci z České republiky je Livigno známé zejména jako lyžařské centrum. Většina návštěvníků z Čech sem také míří v zimních měsících. Ale tato překrásná oblast v Dolomitech má svým návštěvníkům co nabídnout i během léta. Oblast v okolí městečka Livigno je jako stvořená k vysokohorské turistice. A také k jízdě na horském kole. Blízká přehrada je pak skvělým místem pro rybolov. Příznivci horolezectví pak mohou v Livignu vybírat z několika desítek různě obtížných lezeckých stěn.