Ledovec Pitztal

Údolí Pitztal

Tyrolské údolí Pitztal leží mezi známou lyžařskou oblastí Serfaus – Fiss – Ladis a údolím Ötztal. Může se na rakouské poměry pyšnit hned několika nej. Díky ledovci, který se nachází na samém konci údolí Pitztal a je nejvýše položeným lyžařským bodem v celém Rakousku, se tady dá lyžovat již od začátku podzimu. Lyžařská sezona tu končí až pozdě na jaře. Z městečka Imst, které leží v hlavním údolí řeky Inn u vjezdu do pitzalského údolí, až k ledovcovému areálu měří Pitztal více než čtyřiceti kilometrů.

pitztal-panorama

Ledovcový areál

Ledovec Pitztal je jedním z pěti ledovcových areálů, kde si mohou v nadmořských výškách od 2.600 až do téměř 3.500 metrů nad nadmořskou hladinou užívat perfektní lyžování jak zdatní a zkušení lyžaři, tak také naprostí lyžařští začátečníci. Výhodou lyžování na ledovci jsou obvykle široké a prostorné sjezdovky s nijak agresivním sklonem. Takže si tu pohodové lyžování užijí i méně zkušení jezdci a také celé rodiny s dětmi.

Historie lyžování v Pitztalu

Dějiny alpského lyžování se na ledovci v Pitztalu začaly psát již roku 1983. Právě na začátku devadesátých let minulého století zde byla otevřena podzemní lanová dráha s názvem Pitz-Express. Ta vyváží návštěvníky, kteří si chtějí zalyžovat v ledovcovém areálu na konci údolí Pitztal, z velkokapacitních parkovišť u Mittelbergu, jenž se nachází ve výšce 1.750 metrů, do ledovcového areálu Pitztal, do nadmořské výšky téměř 2.750 metrů. Odtud se pak téměř na všechny strany rozbíhají další sedačkové lanovky a lyžařské vleky, rozvážející milovníky alpského lyžování dále po ledovcovém skiareálu.

Vrchol Hinterer Brunnenkogel

Nejvyšším vrcholkem celé lyžařské oblasti je hora Hinterer Brunnenkogel. Ta se šplhá do nadmořské výšky 3.440 metrů. Kromě nabídky několika prostorných sjezdovek, značených červenou barvou a tedy vhodných pro lyžování zdatnějších a zkušených lyžařů, se může tento vrchol chlubit i nejvýše položenou kavárnou v Rakousku. Ta byla pojmenována právě po výšce, které Hinterer Brunnenkogel dosahuje. Oblíbený rakouský štrůdl s kávou nebo čajem si zde mohou hosté vychutnávat v ultramoderní budově. Ta je kolem dokola prosklená a umožňuje jedinečný výhled po okolí. Z Hinterer Brunnenkogel je dobře vidět i na druhou nejvyšší horu Rakouska Wildspitze, jež má ještě o celých 334 metrů více než Brunnenkogel.

Vrchol Mittelbergjoch

I když je posezení v restauraci Café 3440 určitě krásným zážitkem, většina turistů přijíždí na ledovec Pitztal kvůli lyžování. Vedle již zmiňovaného Hinterer Brunnenkogelu je možné zajezdit si ještě na vrcholku Mittelbergjoch. Ten nabízí lyžařům taktéž povětšinou středně obtížné červené sjezdovky. Též si tady užijí i ti nejzkušenější jezdci, neboť na ně tu čeká prudká černá sjezdovka, která bezpochyby prověří jejich lyžařské umění.

Rodiny s dětmi a méně zkušení lyžaři se pak budou nejspíše pohybovat na lyžařském vleku Brunnenkogel. Ten je vyveze do výšky 3.262 metrů. Podél vleku se táhne dlouhá a prostorná sjezdovka s mírným sklonem, označená modrou barvou. Je tudíž vhodná pro lyžování méně zkušených jezdců a začátečníků.

Na své si v této oblasti ledovce Pitztal přijdou i milovníci snowboardingu a freestyle lyžování. Právě tady jsou totiž umístěny hned dvě atrakce v podobě boardercross parku v horních pasážích vleku. Zařádit si mohou i ve funparku pro snowboardisty s U-rampou ve spodní pasáži.

Běžecké lyžování a freeride v Pitztalu

Příznivci běžeckého lyžování si pak mohou v dolní části areálu ledovce Pitztal zaběhat na udržovaných běžecký stopách. Použít budou moci jak klasický styl, tak také bruslení. K dispozici je několikakilometrový okruh. Milovníci lyžování ve volném terénu pak bezpochyby ocení možnost sjet z Mittelbergjochu kolem celého ledovcového areálu po skiroutě nazvané Taschachtal až do Mittelbergu. Při tomto sjezdu překonají převýšení téměř jeden a půl kilometru a celá cesta je určitě skvělým zážitkem.

pitztal-cafe-3440

Skiareál Rifflsee

Vedle hlavního ledovcového areálu Pitztal je možné lyžovat ještě menším skiareálu. Ten je nazván podle jezera v nadmořské výšce 2.2 kilometru Rifflsee. K němu je možné se dostat kabinovou lanovkou z vesničky Mandarfen. Tento skiareál nabízí poměrně pestrou směsici sjezdovek všech druhů obtížnosti.

Vrchol Grubenkopf

Na vrcholku Grubenkopf, jež je se svou výškou 2.800 metrů nejvyšším bodem celého skiareálu, se budou dobře bavit především dobří lyžaři. Nabídka lyžařských terénů tu zahrnuje především červené, středně náročné tratě a též několik černých sjezdovek. V blízkosti Rifflsee, směrem na Mandarfen, se zase bude líbit méně zkušený jezdcům, kteří si tu budou moci zalyžovat na mírnějších sjezdovkách. Kolem jezera Rifflsee je pak veden dlouhý běžecký okruh, který určitě přivítají příznivci severského lyžování.