Alpské lyžování
Když se řekne alpské lyžování, spousta českých turistů si určitě vybaví zasněžené alpské vrcholky v sousedním Rakousku. Nebo v tolik oblíbené Itálii. Čeští milovníci sjezdového lyžování pak také často cestují do vzdálenější Francie. Její vysoko položené lyžařské terény v nemají v Evropě konkurenci. Někteří zcestovalí lyžaři by si pak možná ještě vybavili lyžování v malém Švýcarsku. To má určitě milovníkům alpského lyžování co nabídnout. Z hlediska ceny a finanční náročnosti si však může dovolit strávit zimní dovolenou v zemi helvétského kříže skutečně jen malé množství turistů. A to zejména ve srovnání s již zmiňovaným Rakouskem nebo Itálií.
Lyžování v Německu
Málokdo si však při myšlence na lyžování v Alpách vybaví Německo. Německo totiž není typickou alpskou zemí tak, jak si ji čeští turisté vybavují. Alpské vrcholky totiž lemují pouze jižní hranici jinak rovinaté Německé spolkové republiky. A právě v těchto místech se nachází nejvyšší německý vrchol Zugspitze. K nalezení tu je též nejznámější německé zimní středisko Garmisch – Partenkirchen.
GaPa, jak se také někdy zkráceně oblasti zimních sportů Garmisch – Partenkirchen říká, je v Německu skutečným klenotem. Jde o nejvýše položené německé lyžařské centrum. Kromě několika desítek kilometrů perfektních sjezdovek a krásných panoramat nabízí dokonce i lyžování na ledovci. O skutečnosti, že Garmisch – Partenkirchen je skutečně špičkovým lyžařským střediskem světových parametrů, svědčí i pořadatelství Zimních olympijských her v roce 1936. Na sjezdovky do regionu Garmisch – Partenkirchen se pak pravidelně vrací i seriál Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování.
Garmisch – Partenkirchen a Kitzbühel
Garmisch – Partenkirchen bývá někdy přirovnáván k rakouskému Kitzbühelu. Obě městečka jsou symbolem sjezdového lyžování. Ve svých domovských zemích platí za kolébky zimních sportu. A podobně jako známá sjezdovka Streif na vrcholu Hahnenkamm je symbolem alpského lyžování v Rakousku, legendárním sjezdovka Kandahar v areálu Garmisch – Partenkirchen je pak bezpochyby pojmem i mezi lyžaři, kteří se o dějiny sjezdového lyžování nijak zvlášť nezajímají.
Sjezdovky v GaPa
Celková délka sjezdovek v oblasti Garmisch – Partenkirchen přesahuje 60 kilometrů. O dopravu lyžařů na zdejší svahy se stará flotila moderních lanovek. Ty mají celkovou kapacitu úctyhodných 32.000 pasažérů za hodinu. I v této veličině překonává Garmisch – Partenkirchen jakékoliv jiné zimní lyžařské středisko v Německu.
Garmisch Classic
Zdatnější a zkušenější lyžaři se budou obvykle pohybovat v oblasti nazývané Garmisch Classic. Ta se rozkládá přímo nad centrem městečka Garmisch – Partenkirchen v blízkosti hory Kreuzeck. Její vrchol leží v nadmořské výšce 1.651 metrů. Většina zdejších sjezdovek je na lyžařských mapách označena červenou barvou. To znamená, že jde o technicky středně náročné sjezdovky. Ale ani zkušení lyžaři se tady rozhodně nebudou nudit.
Právě v oblasti Garmisch Classic se nalézá i legendárním trať Kandahar. Na ní se pravidelně pořádají závody v rámci mistrovství světa. V současnosti je Kandahar vlastně dvěma propletenými sjezdovkami. Pořadatelé lyžařských závodů byli nucení vybudovat dvě varianty podle toho, zda na sjezdovce měří své síly muži nebo ženy.
Hausberg a ledovec na Zugspitze
Méně zkušení jezdci, a samozřejmě též rodiny s dětmi, se pak často ze městečka Garmisch – Partenkirchen vydávají na blízký vrcholek Hausberg. Ten nemá tak sportovní raz jako nedaleký Garmisch Classic. Většina zdejších sjezdovek je pohodových, modře značených. Třetím lyžařským areálem v oblasti Garmisch – Partenkirchen je areál Zugspitze. Ten se rozkládá přímo na ledovci pod vrcholem nejvyšší německé hory. Hlavně méně zdatní lyžaři se tady dosytosti užijí široké zasněžené pláně. A v neposlední řadě i jedinečné výhledy po okolí.
Ceny za ubytování i lyžování jsou v městečku Garmisch – Partenkirchen a jeho okolí vcelku příznivé. Je jen škoda, že moc českých turistů si ke strávení své zimní dovolené německá lyžařská střediska, a to včetně GaPa, nevybírá příliš často. Přitom svou infrastrukturou a kvalitou sjezdovek může Garmisch – Partenkirchen směle konkurovat i těm nejlepším lyžařským resortům v Rakousku, Itálii i Francii. Jedinou nevýhodou jihu Německa je poměrně malá nadmořská výška. Obvykle se tady nedá lyžovat ani brzy na podzim a ani s přicházejícím jarem. Výjimku tvoří samozřejmě ledovec na hoře Zugspitze. Ten je otevřen již od brzkého podzimu a svůj provoz ukončuje až pozdě na jaře.