Crans Montana Aminona

Lyžování v Crans Montaně

Známá lyžařská oblast v jihozápadním Švýcarsku s názvem Crans – Montana určitě uspokojí požadavky i těch nejnáročnějších milovníků sjezdového lyžování. Celou lyžařskou oblast tvoří 4 alpská střediska s názvy Crans, Montana, Barzettes a Aminona. Na lyžaře tady čeká přes 180 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Ty jsou vedeny jak lesními průseky hlavně v okolí středisek Crans a Montana, tak také na širokých zasněžených pláních nad hranicí lesa, které se vinou po svazích hory Mont Bonvin. Ta dosahuje nadmořské výšky 2.995 metrů a sjezdové tratě jsou vedeny jak přímo na ní, tak také z jejích postranních vrcholů.

crans-montana-udoli

Slunce ke Crans Montaně patří

Vzhledem k jižní orientaci zdejších lyžařských terénů jsou sjezdaři během lyžování vystaveni příjemnému sluníčku. Zimní dovolenou si tady tudíž užijí především požitkáři, kteří si chtějí vychutnávat pohodovou jízdu na prosluněných alpských pláních. Není bez zajímavosti, že tato oblast Walliských Alp se může pyšnit asi třemi sty slunečnými dny do roka.

Hlavně během lyžování v horní části lyžařského areálu Crans – Montana – Aminona mají návštěvníci této části Švýcarska jedinečný výhled na okolní alpské vrcholky. Ty se často šplhají přes hodnotou 4.000 metrů. Z vrcholu hory Mont Bonvin je jich možné napočítat více než deset. Pochopitelně mezi nimi nechybí ani nejvyšší hora Evropy Mont Blanc.

Lyžování

Lyžařská střediska Amiona, Barzettes, Crans a Montana leží v údolí, v nadmořské výšce asi 1.500 metrů. Z každého z nich vede vzhůru kabinová lanovka. Ta vyveze lyžaře do horních pasáží skiareálu a přes nejrůznější lyžařské houpačky se mohou milovníci lyžování dostat až ke stanici lanovky Les Violettes. Ta se nalézá ve výšce 2.250 metrů a vede odsud kabinová lanovka až na místní ledovec.

crans-montana-lyzovani

Ledovec

Ten leží ve výšce přes 3.000 metrů nad mořem. Je velmi dobře známý mezi příznivci severského lyžování, neboť je na něm udržován více než desetikilometrový běžecký okruh. Ten často využívají reprezentační týmy z celého světa pro svou předsezónní přípravu. Vysokohorské podmínky na ledovci jsou totiž k intenzivnímu tréninku před běžeckou sezónu takřka ideální.

Lyžařská infrastruktura

Lyžování v oblasti Crans Montana se bude zamlouvat především zkušenějším sjezdařům. Přes 50% zdejších sjezdovek je značeno červenou barvou a jde tedy o technicky spíše náročnější tratě. Celkem je tady možné užít si sportovní jízdu na více než sto deseti kilometrech středně těžkých sjezdovek. Na nejzdatnější lyžaře tu čeká 25 kilometrů černě značených a tedy obtížných sjezdovek. Ovšem i méně zkušení lyžaři si mohou v této oblasti najít tratě, na nichž si budou moci užívat pohodové a klidné lyžování. Modrých sjezdovek je zde celkem k dispozici přes 70 kilometrů. Nabídka sjezdových tratí je tedy dostatečná pro většinu příznivců sjezdování.

Historie

Lyžařská oblast Crans – Montana má za sebou velmi bohatou a pestrou historii. Již začátkem minulého století se zde jel jeden z prvních závodů v alpském lyžování vůbec. Stejně tak se tento malebný švýcarský region dostal do povědomí především evropské smetánky pro své jedinečné přírodní podmínky. Ty daly vzniknout zdejšímu sanatoriu a klimatickým lázním. Začátkem 20. století patřila Crans – Montana k nejnavštěvovanějším městečkům v celých Alpách. První hotel tady byl otevřen již začátkem poslední dekády 19. století.

crans-montana-vrchol

Léto v Crans Montaně

V propagačních materiálech lyžařské oblasti Crans Montana je možné se dočíst, že vedle alpského běžeckého lyžování se zde mohou aktivní jedinci během léta věnovat golfu. Někdy se tento regionu nazývá také hlavním městem golfu v Alpách. Zdejší hřiště s názvem Crans sur Sierre je pravidelně řazeno do padesátky nejvýznamnějších golfových hřišť na celém světě. I golf tu má dlouhou tradici. První green se zde objevil již začátkem 20. století.

Anzere

Za zmínku stojí i skutečnost, že asi čtyři kilometry vzdušnou čarou západním směrem leží další známé švýcarské lyžařské středisko Anzere. Obě oblasti již několik let plánují vzájemné lyžařské propojení. Tím by se pochopitelně rozšířila nabídka sjezdových tratí jak pro návštěvníky Anzere, tak návštěvníky Crans – Montany, o další desítky kilometrů perfektně připravených sjezdových tratí.