Arabba a Marmolada

V údolí Livinallongo

V centru italských Dolomit, v údolí s názvem Livinallongo, se nachází oblíbené lyžařské středisko Arabba. Údolí Livinallongo, a s ním i vesnička Arabba, je obklopeno těmi nejhezčími vrcholy v severní Itálii. Obec leží jihovýchodním směrem od masivu Sella. Mnozí znalci lyžování v Alpách tvrdí, že je tu možné spatřit ty nejkrásnější výhledy v Alpách. Hlavní dominantou oblasti Arabba je vrchol Marmolada. Ten se může pochlubit jedním z několika ledovců, na nichž se v Itálii lyžuje.

Součást Sella Ronda

Příznivci sjezdového lyžování budou určitě znát masiv Gruppo Sella. Jde o místo, kde si mohou zalyžovat na nejznámějším italském lyžařském okruhu Sella Ronda. Spolu s lyžařským střediskem Arabba k němu ještě patří údolí Val di Fassa a Val Gardena. Jeho součástí je dále oblast Alpe di Siusi a konečně také Alta Badia. Okruh Sella Ronda spojuje 4 dolomitská údolí. Je největší lyžařskou oblastí v rámci skipasu Dolomiti Superski. S tímto lyžařským pasem mohou jeho držitelé navštívit nejen lyžařský areál Arabba, ale i další lyžařská střediska. Majitelé skipasu Dolomiti Superski si mohou zalyžovat celkem na více než pěti stech kilometrech sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti.

Mezi milovníky sjezdového lyžování je Arabba známá jako jedno z míst, odkud se dá nastoupit na lyžování právě na okruh Sella Ronda. A díky své výhodné poloze je to z vesničky Arabba blízko prakticky všude. Proto je také považována za jakousi lyžařskou křižovatkou v rámci okruhu Sella Ronda.

Dobrá turistická vybavenost

I když byla Arabba původně jen malou a celkem nevýznamnou alpskou vesničkou, její stoupající popularita se podepsala i na její aktuální vybavenosti z pohledu turistiky. V současnosti se mohou turisté, kteří se rozhodnou pro středisko Arabba jako destinaci, v níž stráví svou zimní dovolenou a užijí si skvělé lyžování v italských Alpách, těšit na moderní a takřka dokonalou infrastrukturu. Severně od hory Porta Vescovo na ně čekají typické italské restaurace, pizzerie a nejrůznější obchůdky. K dispozici tu jsou ale třeba i bary a diskotéka. Tato zařízení se bezpochyby postarají o příjemný zbytek dne, který začal na zdejších upravených sjezdovkách. Nelyžaři budou moci z turistických stezek v okolí městečka Arabba zblízka poznávat tuto malebnou část Itálie. A ti nejmenší návštěvníci si určitě užijí spoustu zábavy v nejrůznějších dětských koutcích.

Sněhová jistota

Sjezdovky lyžařského areálu Arabba / Marmolada se nacházejí v nadmořské výšce od 1.450 až do úctyhodných 3.266 metrů. Nabídka sjezdových tratí je tady skutečně pestrá. Lyžaři tu mohou jezdit jak na technicky nenáročných modrých sjezdovkách, tak i na těch nejtěžších, černých. Na své si v zimě přijdou skutečně všichni. V Arabbě se tak bude líbit jak úplným začátečníkům, tak i zkušeným a zdatným lyžařům.

Sjezdovky

Celkově nabízí Arabba svým návštěvníkům více než šest desítek kilometrů pečlivě upravovaných sjezdovek. Většina z nich je na lyžařské mapě Arabby označena modrou nebo červenou barvou. K dispozici je ale i 6 černých sjezdovek. Jen asi desetina zdejších tratí není vybavena zařízením pro umělé zasněžování. V případě nedostatku přírodního sněhu se v areálu Arabba pustí do práce sněžná děla. Podmínky k lyžování v Arabbě jsou tak vždy skvělé. O dopravu se tady stará bezmála třicet lanovek a několik lyžařských vleků. Jejich celková přepravní kapacita přesahuje 40.000 osob za hodinu.

Široké možnosti

Ty nejhezčí sjezdovky v blízkosti vesničky Arabba, která mimochodem leží v nadmořské výšce 1.600 metrů, jsou situovány na 2.478 metrů vysokém vrcholu Porta Vescovo. Z Arabby je možné se na vrchol dostat hned několika způsoby. V každém případě ale budou moci lyžaři během cesty vzhůru pozorovat nádherné panorama okolních alpských vrcholů. Zpět do obce Arabba je možné se spouštět vícero způsoby. Podobně jako je více možností dostat se na vrchol.

Ti nejzdatnější lyžaři určitě využijí možnosti sjet si prudkou sjezdovku s názvem Fodoma. Naopak pohodoví sjezdaři budou bezpochyby volit sjezdovku Ornella. Ta je charakteristická svým červeným a modrým profilem. Zdejší sjezdovky jsou příjemně členité. Začínají vysoko nad hranicí lesa a všechny končí na okraji obce Arabba. Díky severní orientaci sjezdovek na vrcholu Porta Vescovo je zde zaručen kvalitní sníh v průběhu celé zimní sezóny. Poslední lyžaři si nad městečkem Arabba užívají skvělých lyžařských podmínek až do konce března.

Sella Ronda

Západním směrem se dá z Arabby dostat až k horskému sedlu Passo Pordoi. To leží v nadmořské výšce 2.239 metrů. Právě přes něj vede lyžařský okruh Sella Ronda od obce Arabba do údolí Val di Fassa. Většina zdejších sjezdovek má modrou a červenou charakteristiku. A tak je tato oblast často využívána k rodinnému lyžování.

Na opačnou stranu od městečka Arabba vede okruh Sella Ronda do horského sedla Passo Campolongo. To je situováno o něco níže než Passo Pordoi, ve výšce 1.875 metrů nad mořem. Přes Passo Campolongo je možno se dostat do údolí Alta Badia. I tady je charakteristika zdejších sjezdových tratí spíše červená a modrá. Bude se tady tudíž líbit začínajícím lyžařům a samozřejmě též rodinám s malými dětmi.

Malga Ciapela

Lyžaři, kterým by na střediskem Arabba nestačily sjezdovky na Porta Vescovo a nechtějí přejíždět až na Sella Rondu, se mohou přes sedlo Passo Padon, ležící 2.370 metrů vysoko, dostat až do vesničky Malga Ciapela. Ta leží ve výšce 1.446 metrů a je nástupním místem na lyžování na ledovci Marmolada. Lanovky vyvezou lyžaře v areálu Marmolada až do nadmořské výšky 3.269 metrů na vrchol zvaný Punta Rocca. Tady čeká na lyžaře jedna z nejdelších tratí nejen v Itálii, ale v celých Alpách. Na délku má více než 12 kilometrů. Lyžaře dovede z masivu Marmolada až do osady Passo Fedaia. Toto sedlo leží na břehu jezera Lago di Fedaia. Po kombinaci červených a modrých sjezdovek je pak možné z Passo Fedaia sjet zpět dolů k Malga Ciapela.

Běžecké lyžování

I když je oblast Arabba / Marmolada známá především mezi příznivci sjezdového lyžování a svou zimní dovolenou tady budou pravděpodobně trávit příznivci tohoto zimního sportu, region má co nabídnout i třeba běžcům na lyžích. Přímo pod ledovcem Marmolada, na březích Lago di Fedaia ve výšce kolem dvou tisíce metrů, si tak mohou běžkaři otestovat svou fyzickou kondici.