Aletsch Arena

U jižní hranice Švýcarska

Lyžařská oblast Aletsch Arena leží jen asi 10 kilometrů severně od jižní hranice Švýcarska s Itálií. Své jméno získala po největším evropském ledovci, jenž nese název Grosser Aletschgletscher. Tedy Velký Aletschský ledovec. Ten svou délkou překonává více než 10 kilometrů. Ledovec Aletsch patří k největším turistickým magnetům tohoto regionu.

Lyžařská střediska v oblasti Aletsch Arena se dají charakterizovat jako místa s minimem provozu. Na náhorní plošinu se dokonce nemají běžné automobily jak dostat. Ve vesničkách oblasti Aletsch se až do současnosti dochovala řada původních dřevěných staveb. Z nejvyšších bodů tohoto oblíbeného lyžařského areálu mají navíc sjezdaři a turisté nádherný výhled na větší část Aletschského ledovce. Rozlohou patří skiareál Aletsch Arena spíše k menším alpským zimním střediskům. Tato skutečnost mu ale nijak neubírá na atraktivitě. Geopoliticky spadá region do jihošvýcarského kantonu Wallis.

Náhorní plošina

Celkově působí oblast náhorní plošiny Aletsch, rozkládající se v nadmořské výšce přes 2.000 metrů nad hranicí lesa, jinak než jiná typická alpská lyžařská střediska. Malebná náhorní terasa se obvykle koupe v záplavě slunečních paprsků. Své návštěvníky okouzluje Aletsch svou jedinečnou vysokohorskou atmosférou. Prakticky z celé plošiny je za dobré viditelnosti krásný výhled na ikonický Matterhorn. Matterhorn se šplhá do výšky 4.478 metrů nad mořskou hladinu jihozápadně odtud.

Na návštěvníky tohoto malebného koutu Švýcarska tady dýchá pohoda a klid. Zásluhu na tomto pocitu má i nepřítomnost automobilů na náhorní plošině Aletsch. Hlavními turistickými centry jsou tady vesničky Riederalp, ležící v nadmořské výšce 1.925 metrů, Bettmeralp, ležící o 25 metrů výše, a konečně Fiescheralp. Vesnička Fiescheralp leží v oblati Aletsch Arena nejvýše. Rozkládá se ve výšce 2.200 metrů nad mořskou hladinou.

Nad údolím řeky Rhony

Z údolí řeky Rhony, která tímto regionem protéká ve výšce kolem 800 metrů nad mořskou hladinou, a podél níž vyrostly vesničky Morel, Betten, Lax či Fiesch, vyvezou lyžaře vzhůru centrální lanovky. A nebo je možné absolvovat cestu po svých klikatými serpentýnami. Po nastoupání asi tisíce výškových metrů se strmé svahy mění ve slunečnou náhorní plošinu Aletsch. Aby však následně opět stoupaly až do horského hřebene. Ten lemuje jižní okraj Velkého Aletschského ledovce. A právě po těchto jižně orientovaných svazích se klikatí většina zdejších sjezdových tratí. Kvůli nim navštěvuje oblast Aletsch Arena každou zimní sezónu stále více příznivců sjezdového lyžování.

Nabídka lyžování

Sjezdovky v oblasti Aletsch Arena se spouštějí z nejvyššího bodu této oblasti. Tím je vrcholová stanice na hoře Eggishorn v nadmořské výšce 2.869 metrů. Odtud se dá sjet až ke spodním stanicím lanovek na Aletschké plošině. Ty leží vesměs ve výšce těsně pod 2.000 metry. Celkové převýšení, které mohou v oblasti Aletsch Aréna lyžaři překonat, tak činí více než jeden kilometr.

Celkem nabízí oblast Aletsch více než 100 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. O přepravu se tady starají více než tři desítky lyžařských lanovek a vleků. Celková kapacita lyžařských přepravních zařízení tu činí více než 40.000 osob za hodinu. Vzhledem ke skutečnosti, že jsou prakticky všechny zdejší sjezdovky vedeny ve výšce nad 2.000 metrů, se lyžaři rozhodně nemusejí obávat, že by zde snad měl někdy v průběhu lyžařské sezóny přijít nedostatek kvalitního přírodního sněhu. To už by se nelyžovalo skoro nikde nejen ve Švýcarsku, ale celé Evropě. I tak ale disponuje Aletsch Arena na více než polovině svých sjezdových tratí zařízením k výrobě umělého sněhu.

Jižně orientované sjezdovky

Jak již bylo zmíněno dříve, sjezdovky jsou zde orientovány vesměs na jih, popřípadě jihovýchod. Prostorné sjezdovky modrých a červených profilů, kterých je tady takřka 90%, budou maximálně vyhovovat širokému spektru lyžařů. Proto je možné na sjezdovkách lyžařských areálů v Aletsch Arena potkat jak zkušené jezdce, tak i začínající lyžaře. A v nemalé míře tu bývají zastoupeny i celé rodiny s dětmi.

Horský hřeben

Prostorné rodinné dálnice, které sjezdující lyžaře prakticky nijak neomezují, jsou v regionu Aletsch Arena k nalezení na svazích vrcholu Hohfluh. Ten je nejzápadněším okrajem Aletschké plošiny. A dosahuje nadmořské výšky 2.227 metrů. Spolu s 2.333 metrů vysokou horou Moosfluh jsou hlavním lyžařskými areály pro vesničky Riederalp a Bettmeralp. Směrem na východ, do oblasti Fiescheralp, budou jezdit na lyžování hlavně zkušenější jezdci. Od vrcholové stanice na Bettmerhornu, z nadmořské výšky 2.647 metrů, se spouštějí technicky náročné černé sjezdovky. Podobnou charakteristiku mají i sjezdové tratě na vrcholu Eggishorn.

Lyžařská houpačka

Všechna lyžařská střediska v oblasti Aletsch Arena jsou lyžařsky propojena. Proto není problémem se ze západně ležícího Rideralpu dostat na lyžích až třeba na vrchol Eggishorn. Nejzkušenější jezdci budou bezpochyby chtít alespoň vyzkoušet nejtěžší sjezdovku oblasti Aletsch Arena. Trať je označena číslem 57. K ní se dostanou od vyhlídkové restaurace na Bettmerhornu skrze necelých 100 metrů dlouhý tunel. Následně už je pak čeká příkrá sjezdovka s téměř 70% sklonem.

Turistika

I když většina turistů míří v zimě do oblasti Aletsch Arena hlavně kvůli sjezdovému lyžování, region je velice atraktivní i pro nelyžaře. Zimní vycházky v turistické obuvi nebo na sněžnicích většinou vedou na horský hřeben. Z něho je totiž krásný výhled na Aletschský ledovec. Bernské Alpy jsou tu proříznuty hlubokým údolím. To zde za stovky tisíc let vybrousil a následně vyplnil již zmiňovaný Velký Aletschský ledovec. Oblíbeným výletním místem na plošině Aletsch je zámeček Riederfurka. K němu se váže zajímavá historie. Na začátku 20. století jej tady nechal vybudovat bohatý Angličan. Později se stal místem, kam jezdila odpočívat anglická elita. Dokonce se traduje, že jej navštívil i sám Winston Churchill.

Belalp

Na západní straně údolí, které vyhloubil Aletschský ledovec, se nachází i další, menší skiareál. Ten nese název Belalp. Do něj se lyžaři a další turisté dostanu tak, že z východu minou nástupní místa na lyžování na Aletschskou náhorní plošinu a dorazí až do největšího zdejšího městečka Naters. V něm odbočí směrem k horám a vydají se vzhůru serpentinami až do vesničky Blatten.

Samotný skiareál Belalp nabízí svým návštěvníkům něco přes 50 kilometrů sjezdovek. Lyžuje se zde v nadmořské výšce od asi 2.000 metrů, v níž leží osady Bruchegg a Kühmatte, až po vrchol Hohstock. Hohstock leží v nadmořské výšce 3.100 metrů. A podobně jako v oblasti Aletsch Arena, i tady se nachází ve vyšších pasážích lyžařského areálu náročné černé tratě. I na zdejší technicky náročnou černou sjezdovku je potřeba projet tunelem. S klesající nadmořskou výškou se pak sjezdovky mění v přívětivé červené a dokonce i rodinné modré tratě.

Poklidné lyžování

Lyžování v oblasti Belalp bude maximálně vyhovovat všem lyžařům, kteří netouží po nejmodernější lyžařské infrastruktuře. Zato si tady může každý užít příjemné lyžování bez zástupů dalších sjezdařů. Klid je tady všudypřítomný nejen přes den, ale hlavně po skončení lyžování. S přicházejícím večerem vesnička Blatten prakticky usíná. Kdo si chce odpočinout od každodenního shonu a ruchu velkoměsta, je v oblasti Belalp určitě na správném místě.

Ledovec

Na atraktivitě oblasti Aletsch Arena mezi turisty dodává i skutečnost, že zdejší ledovec je zapsán na Seznamu světového dědictví mezinárodní organizace UNESCO. A právě na zdejším ledovci je možné dobře pozorovat vlivy současné změny klimatu. Rychlost, s jakou v dnešní době nejen Velký Aletschský ledovec, ale i další ledovce v okolí, ubývají, je minimálně alarmující.